Science fiction – fantastyka naukowa

Fantastyka naukowa fascynuje mnie już od wielu lat. Odkąd pamiętam byłem zakochany w science fiction. Jeśli jesteś ciekaw, co moim zdaniem warto przeczytać i zobaczyć, zajrzyj do wpisów.

Na dole znajdziesz zaś krótki opis nurtu, jakim jest science fiction. Postaram się odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięła się fantastyka naukowa, jak przebiegał jej rozwój oraz jakie gatunki fantastyki naukowej znamy dzisiaj.

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Science fiction – fantastyka naukowa moimi oczyma

czlowiek-demolka-recenzja-filmu
sedzia-dredd-recenzja
Tron-1982-recenzja-filmu
neuromancer recenzja ksiazki
Opowiadania fantastyczno naukowe do drugiego numeru Creatio Fantastica

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Fantastyka naukowa – Science fiction – definicja i rys historyczny

Science fiction, z polskiego fantastyka naukowa oficjalnie powstała na początku XX wieku. Niektórzy twierdzą, że ojcem tego nurtu był Hugo Gernsback. Inni jako ojca science fiction traktują Isaaca Asimova. Moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku.

Choć prekursorem fantastyki naukowej nie był ani jeden, ani drugi. Ja jestem zdania, że matką science fiction była Mary Shelley, autorka Frankensteina.

Fantastyka naukowa w tanich gazetach

Prawdą jest, że początkowo fantastyka naukowa skupiona była mocniej na nauce, niźli na teoretyzowaniu. Z początkiem XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych spopularyzowano tzw. żółte dziennikarstwo i penny press – prasę groszową – która była konsekwencją upowszechnienia druku, a co za tym idzie czytelnictwa, zaczęto zaczytywać się wszelkiego rodzaju książkami.

Ludzie nie byli jednak ani doświadczeni, ani wybredni, jeśli chodzi o wybór lektur. Stąd na rynku książek zaczęły pojawiać się tanie powieści, głównie wpisujące się w nurt science fiction.

Przez wiele lat fantastyka naukowa nie potrafiła zgubić łatki literatury drugiej kategorii. Nawet ludzie tacy, jak wspomniani wcześniej Asimov i Gernsbeck walczyli z krytyką. Wiele z dzieł, które dzisiaj stanowią kanon fantastyki naukowej, wcześniej traktowane były jako powieści podróżnicze, bądź awanturnicze.

Juliusz Verne nigdy nie myślał o swoich powieściach, jako o science fiction. Po prawdzie sam termin wypłynął znacznie później.

Science fiction – podgatunki fantastyki naukowe

Science fiction ma obecnie około dwunastu podgatunków. Poniżej wyszczególniam moim zdaniem najważniejsze.

Ja jestem fanem dobrej postapokalipsy, jak Piknik na skraju drogi, braci Strugackich oraz fantastyki socjologicznej. Tutaj idealnym przykładem może być Dworzec Perdido.

Scroll Up