Steampunk

Steampunk to obok cyberpunku klasyka fantastyki naukowej. Nurt ten stawia przed pisarzami i scenarzystami szereg wytycznych, bez których opowiadanie, książka lub film nie mogą zostać wrzucone do odpowiedniej szufladki.

Kolejni autorzy zauważywszy względne wyczerpanie tematu (najprawdopodobniej chcieli uniknąć zarzutu, że tylko kopiują poprzedników), zmienili tematykę i czasy, w których osadzali kolejne powieści. Zrezygnowali z tworzenia wtórnych wizji cybernetycznych społeczeństw na rzecz kreowania alternatywnej historii Ziemi. Historii, w której króluje technologia parowa.

Do tej pory napisałem kilka tekstów dotyczących steampunku. Znajdziesz je poniżej.

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Steampunk – filmy, książki i opowiadania

dworzec perdido recenzja książki
burton i swinburne recenzja książek
recenzja filmu 9

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Czym jest steampunk?

Silnik parowy, najbardziej soczysty owoc rewolucji technologicznej wedle autorów steampunkowych przypowieści był ostatnim tak dużym odkryciem. Od tamtej pory konstruktorzy skupili się na wytwarzaniu gadżetów, działających w oparciu o przekładnie i zębatki.

Steampunk – definicja

Zakłada, że ludzkość nigdy nie odkryła, w jaki sposób władać energią elektryczną. Rozwój techniki ukierunkowano nie ku elektryczności promowanej w 20 tysiącach mil podwodnej żeglugi, a w stronę tak uwielbianej przez Marka Hoddera pary.

Steampunkowe historie w powieściach i filmach najczęściej opowiadane są w tle dziewiętnastowiecznej wiktoriańskiej Anglii. Dla dzisiejszych czytelników i autorów parowe wynalazki nie są jednak wystarczająco zajmujące. Zaczęto więc tworzyć nowe odłamy steampunku, w których połączono wątki technologiczne z magią i alchemią.

steampunk

Książki i filmy w klimacie steampunku

Oczywiście jak w przypadku cyberpunku, tak i w steampunku centralną pozycję zajmuje technologia. Jednym z najbardziej znanych tytułów jest Maszyna różnicowa Williamia Gibsona. Mimo niezaprzeczalnego steampunkowego charakteru tej opowieści, widzę w niej zwiastun przyszłych odkryć.

W czołówce sztandarowych powieści steampunkowych umieściłbym także Dworzec Perdido Chiny Mieville’a. Warto wskazać na kunszt, z jakim Brytyjczyk przedstawił Nowe Corbuzon – dystopijne, industrialne miasto-państwo.

Filmy a steampunk

Jeśli chodzi o filmy w jakiś sposób nawiązujące do omawianej konwencji, muszę wskazać na animację 9, Ligę niezwykłych dżentelmenów i ekranizację mangi Hiromu Arakawy, Fullmetal Alchemist. Są ludzie, którzy za klasykę uważają W 80 dni dookoła świata, jednakże moim zdaniem przygody Fileasa Fogga są nie tyle powieścią steampunkową, co książką przygodową. W pewnym stopniu bliżej jej nawet do literatury Kerouaca, niż Gibsona.

Prym w tworzeniu cyberpunkowych i steampunkowych opowiastek wiodą Azjaci. Ich komiksy i filmy animowane przeznaczone są często dla dorosłego widza. Nie jest to związane z przesadną nagością czy przemocą, ale ściśle nawiązuje do poruszanych istotnych problemów. Scenarzyści niejednokrotnie opowiadają o konflikcie, jaki nastaje na linii ludzkość – technika. Warto wskazać na Ruchomy Zamek Hauru, Steamboy’a czy Last Exile.

steampunk w filmach

Steampunk w modzie

Internet przesycony jest fotografiami kobiet w strojach stylizowanych na wiktoriańskie. Mężczyźni mogą dopasować poszczególne części garderoby, tak, by odpowiadały ogólnie przyjętemu kanonowi. W głównej mierze chodzi o to, ażeby wzbogacić strój poprzez dobranie właściwych dodatków (cylindry, gorsety, gogle, zegarki na dewizce).

Powstał także nurt w muzyce, który można określić mianem steampunku. Grupy takie, oprócz podejmowania tematów powiązanych w większym, bądź w mniejszym stopniu z książkami oraz przywdziewaniu odpowiednich strojów, używają charakterystycznych instrumentów. Są to specjalnie zaprojektowane skrzypce (must have dla steampunkowego bandu) czy banjo, trzymane przez jednego z muzyków grupy Abney Park.

Steampunk dla mnie

Dla mnie steampunk to jeden z ulubionych gatunków. Mam kilka książek i filmów związanych z tym nurtem, do których chętnie wracam.

Steampunk jest dla mnie tak inspirujący, że pisana przeze mnie opowieść – Sen o wolnym świecie – nawiązuje do ram tego nurtu. Czytałem kilka powieści steampunkowych i pomimo czasem naiwnych założeń, uwielbiam ich klimat.

Scroll Up