Contratiempo – recenzja filmu

W ostatnim czasie widziałem dwa thrillery, Contratiempo i Tożsamość. Oba opowiadają ciekawą historię, budują napięcie, by na samym końcu rozczarować proponowanym rozwiązaniem. W tym tekście opowiem o Contratiempo z Mario Casasem w roli głównej. Powiem szczerze, nie wiem, z czego możesz go kojarzyć. Ja nie widziałem żadnego innego filmu czy serialu z udziałem tego aktora.

Contratiempo — recenzja filmu

Adrian Doria, młody biznesmen budzi się w pokoju hotelowym obok martwej kochanki. Zostaje aresztowany pod zarzutem zabójstwa. W pokoju nie było nikogo innego, drzwi i okna zamknięte. Doria zatrudnia jedną z najlepszych adwokat w kraju, by udowodnić swoją niewinność. Oboje zamykają się w pokoju, by ustalić linię obrony. Jednak Doria ma w zwyczaju kłamać, dlatego adwokat Virginia Goodman — w tej roli Ana Wagener — musi przede wszystkim wydobyć z klienta prawdziwą wersję zdarzeń. W ten sposób, krok po kroku, poznajemy opowieść biznesmena.

Szukasz nowych filmów? Nadchodzą nowe premiery filmowe

Film opowiadany jest z kilku perspektyw. Adrian Doria snuje swoją opowieść, dodając co rusz nowe fakty. Niektóre z nich są fałszywe, niektórych nie możemy być pewni. Gdzieś pod koniec filmu swoją wersję zdarzeń opowiada również Virginia Goodman. Kobieta chce sprawdzić, jak na jej pomysł obrony zareaguje oskarżony. Niestety kluczem do wyjaśnienia tej sprawy jest przyznanie się Dorii do innej zbrodni.

Contratiempo to obraz człowieka na szczycie, który kłamstwami zapędził się w kozi róg. Świetny przykład, jak jednym na pozór małym niedopowiedzeniem można zniszczyć sobie życie.

Pomysł na film Oriol Paulo, scenarzysty i reżysera, wydaje się świetny. Niemal brak w nim nieścisłości. Niestety im dalej w las, tym więcej drzew. Paulo musiał wreszcie w jakieś przyrżnąć. Samo rozwiązanie zagadki jest wręcz absurdalne, bardziej nawet niż niektóre wnioski wyciągane przez Benedykta Cumberbatcha w Sherlocku. Ale o ile Holmes’owi zabieg w stylu deus ex machina może przejść, jest bowiem światowej sławy detektywem, którego postać przewija się w pop kulturze od dziesiątek lat, o tyle pani adwokat, o której słyszymy pierwszy raz, która dla przeciętnego widza nie jest nikim niezwykłym, mimo jej image’u, jaki zarysował scenarzysta, raczej nie byłaby w stanie odkryć tak zagmatwanej intrygi.

Chyba, że sama była w nią zaplątana. Jeśli jesteś ciekaw, czy Doria był w stanie się wybronić, zobacz ten film.

Zdjęcie: https://allbox.tv/film-online,contratiempo-contratiempo-2016,443010

Scroll Up