Konkurs na opowiadanie kryminalne — Stulecie polskiego kryminału

Tym razem wychodzę z propozycją konkursu na opowiadanie kryminalne organizowane przez Komendę Główną Policji. Chodzi oczywiście o Stulecie polskiego kryminału. Wszystko z okazji setnej rocznicy istnienia polskiej policji. Uczestnicy muszą wybrać czas, w którym osadzą swoją opowieść. Mogą to być lata dwudzieste ubiegłego wieku, czasy obecne, bądź lata dwudzieste XXII wieku. Zawarte w opowiadaniach pomysły mają łączyć metodykę pracy policji czasów przeszłych, obecnych i przyszłych.

Konkurs na opowiadanie kryminalne — Stulecie polskiego kryminału

Tekst przesłany na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl musi być o charakterze kryminalnym lub sensacyjnym. Maksymalna objętość pracy to 27 tysięcy znaków — około 15 stron maszynopisu. Opowiadanie powinno pojawić się na skrzynce mailowej organizatorów do 15 czerwca 2019 roku. Organizatorzy proszą o mocno rozbudowany motyw policyjny. Ja rozumiem to jako wskazówkę, by nie skupiać się na wszelkiego rodzaju prywatnych detektywach, ale postawić na piedestale stróżów prawa. Udział w konkursie mogą wziąć osoby, które ukończyły 16. rok życia.

Jedna osoba może wysłać wyłącznie jeden tekst, dlatego należy zastanowić się, w jakiej stylistyce będzie opowiedziana historia. Do dyspozycji jest klimat retro, kryminał współczesny i coś na wzór kryminalnego scifi.

Jak wysłać opowiadanie na konkurs kryminalny?

Organizatorzy podkreślają, iż opowiadań nie należy podpisywać imieniem i nazwiskiem. Na pracy powinien znaleźć się wyłącznie tytuł i pseudonim. W treści maila należy podać swój pseudonim, tytuł opowiadania, wybraną kategorię oraz dane kontaktowe. Należy również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Wyrażenie takiej zgody następuje przez złożenie oświadczenia, którego wzór znajdziecie tutaj: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/o%C5%9Bwiadczenie-uczestnika-konkursu.doc. Dokładny regulamin konkursu znaleźć można zaś pod tym linkiem: https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2019/02/regulamin-BPN-19-luty.pdf.

Nagrody w konkursie na opowiadanie kryminalne

W komisji zasiądą Robert Małecki, Wojciech Chmielarz, Anna Bińkowska oraz przedstawciel Komendy Głównej Policji. Wyniki konkursu mają docelowo zostać ogłoszone 24 lipca 2019 roku — w dzień Święta Policji, i co zabawne, w dzień moich urodzin. Lista zwycięzców ma pojawić się na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

Pierwsza nagroda w każdej kategorii to 2000 zł, drugie miejsce to 1500 zł, zaś trzecie miejsce zostanie nagrodzone kwotą 1000 zł. Ponadto, najlepsze prace mają zostać opublikowane w pokonkursowej antologii.

PS. Ja już jestem na etapie planowania historii, którą prześlę na konkurs. Jeśli też chcecie spróbować, napiszcie w komentarzach, w jakiej kategorii startujecie. Ja najprawdopodobniej uderzam w opowiadanie kryminalne w stylu retro. Czegóż innego spodziewać się po fanie Sherlocka Holmesa i dr Watsona.

stulecie polskiego kryminału

Scroll Up