Uwaga, grafoman na Twitterze

Zastanawiam się, czy osoba, która chce pisać, i której marzy się kariera pisarza ma prawo korzystać z narzędzi takich jak Twitter i nie dbać tam o poprawność używanego języka.

Chciałbym stwierdzić, że wyłącznie kilkukrotnie spotkałem się z tendencją do słowotwórstwa wśród piszących. Nie było to jednak słowotwórstwo podyktowane jakimiś sensownymi argumentami, a jedynie lenistwem i ograniczeniem w ilości znaków, które przecież teraz Twitter rozszerzył dwukrotnie.

Grafomania czy wygoda?

Pisząc to mam w głowie jeden termin: opko. Skrót od słowa opowiadanie, który wykorzystywany jest nie tylko przez kilkunastoletnich autorów z romantycznym wyobrażeniem pisarza, ale również starszych, często dwudziestoparoletnich prawie pisarzy. Zastanawiam się, czy fakt ograniczenia znaków to dobre wytłumaczenie na używanie czegoś, czego nawet nie chcę określać mianem słowa.

Kilka dni temu w wywiadzie z jednym uznanym już pisarzem przeczytałem, że w polskiej literaturze brakuje slangu, brakuje kolorytu. Tylko ten slang powinien, moim zdaniem, zawierać się w osobowości bohaterów, a nie w wypowiedziach autorów, którzy nawet nie opisują tego, nad czym obecnie pracują, ale jedynie chwalą się nowym pomysłem.

Im jestem starszy tym bardziej zaczynam rozumieć, dlaczego internet nie zawsze jest czymś pozytywnym i jak możliwość natychmiastowego dzielenia się myślą czasem może kogoś zaboleć, nie ze względu na treść, ale na sam fakt podzielenia się myślą. Wiele osób na pytania młodych osób o pisanie, zachęca i stara się utwierdzać ich w przekonaniu, że powinny to kontynuować.

Oczywiście zgadzam się, że młodych trzeba zachęcać. Postawiłbym jednak granicę między samym ich pisaniem, a publikowaniem tego w sieci. Wystarczy odwiedzić polskie wersje portali Wattpad czy Sweek, gdzie nie znajdziemy już potencjalnie dobrej literatury. Jest tam głównie sieczka pisana przez nastoletnie fanki Zmierzchu. Jeśli czytasz ten tekst i wiesz, że w jakimś stopniu jest o Tobie, proszę, zastanów się dwa razy zanim pochwalisz się opkiem.