Balonik pękł. Po co nam piłka?

Bieruń. Niedziela. Godzina siedemnasta. Razem z Anią wybraliśmy się w odwiedziny do jej cioci. Kawa, ciasto, kilka osób, właściwie nic nadzwyczajnego. Zwykłe, spokojne popołudnie. Jednakże między słodkim poczęstunkiem a kolacją, co rusz zerkałem na zegar. Nie wiem jak to się stało, że uległem modzie na mistrzostwa. Zanim Polska zagrała z Senegalem zobaczyłem co najmniej połowę spotkań. Ominąłem otwarcie, lecz potem to już ile się dało, na ile czas pozwolił.

Mistrzostwa Świata mnie omamiły

Całe szczęście w tydzień po rozpoczęciu turnieju Polska zmierzyła się z piłkarzami z Senegalu. Po porażce nieco oprzytomniałem. Wróciły mi zmysły i przestałem fanatycznie śledzić wyniki kolejnych gier. Wystarczy, że wszyscy dookoła tym żyją. Nawet dwie sześćdziesięcioletnie panie, które mijałem na ulicy idąc po świeże bułki, zastanawiały się, co tak naprawdę robili piłkarze w Arłamowie i dlaczego nie są tak dobrze przygotowani, jak być powinni.

Od meczu z Senegalem do meczu z Kolumbią widziałem już chyba tylko jeden mecz. Nie pamiętam, kto dokładnie w nim grał, a to pokazuje, jak wielce było to dla mnie istotne. Wczoraj zaś przyszła kolej na drugie starcie naszej reprezentacji.

Wracając do domu, przyglądałem się z wolna pustoszejącym ulicom. Ludzie ganiali jak szaleni ze sklepów z chipsami i piwem. Na kwadrans przed pierwszym gwizdkiem wyjrzałem za okno, by napawać się pustym podwórkiem. Żadnych bezdomnych, nikt nie krzyczał, nikt nie sikał pod moim oknem.

Jak zagrali, wiedzą wszyscy. Czego im zabrakło również wie już nawet starsza pani w mięsnym, kupując dla męża mielone, żeby umilić mu dzisiejsze popołudnie po wczorajszym rozczarowaniu. Został ostatni mecz, z Japonią. Podobno o honor.

Piłka jest nudna. Czasem

Dotychczas miałem zwyczaj, że interesowały mnie spotkania wyłącznie o stawkę. Nawet jeśli włączyłem towarzyską potyczkę, szybko się nudziłem. W sumie od zawsze potrzebowałem jakiegoś dopalacza — jeśli chodzi o futbol. Samo oglądanie dla oglądania było dla mnie nudne. Dlatego mecz z piłkarzami z kraju kwitnącej wiśni odpuszczę. Wedle zasady, mecz bez stawki nie ma sensu. Szkoda, że nie zagramy dalej, ale dzięki temu będę miał więcej wolnego czasu dla siebie i swojego hobby. Będę mógł skupić się na czymś, co faktycznie mnie interesuje, a nie na tym, co powinno, bo tak twierdzą reklamy, sztucznie napędzające popyt. Podobno Jan Paweł II powiedział, że z rzeczy najmniej ważnych futbol jest najważniejszy.

Myślę sobie, że to nie prawda. Futbol może być istotny dla piłkarzy, trenerów, ale dla kibica, posiadającego jakieś prywatne cele niezwiązane wyłącznie z piłką powinien być daleko za pasją. Gorzej, jeśli oglądanie meczów jest głównym hobby. Bo wtedy futbol faktycznie staję się najistotniejszy pośród rzeczy nieważnych. A tu już prosta droga do tego, żeby tylko siedzieć w fotelu i rozczarowywać się co rusz grą piłkarzy.

PS. Mam do siebie żal, bo straciłem nieco czasu oglądając pomeczowe analizy. Dobrze, że krótkie, nie wyobrażam sobie słuchania gadających głów o spotkaniu, które się widziało. Jakgdyby ktoś potrzebował wyjaśnienia do tego, co sam zobaczył. Przegraliśmy, bo byliśmy słabsi. Wnioski musi wyciągnąć, trener i piłkarze. A jeśli ktoś uzna, że faktycznie byliśmy za słabi to może pora zabrać pieniądze z budżetu przeznaczone na piłkę i dać je gdzieś indziej, do dziedziny, w której faktycznie możemy coś osiągnąć. Coś, co będzie miało wpływ na nasze społeczeństwo. Bo oglądając kłótnie w sklepowych kolejkach po piwo, mam wrażenie, że zainteresowanie futbolem wzmaga w narodzie jedynie alkoholizm i antagonizm.