Postapokalipsa (postapo) – filmy i książki postapokaliptyczne

Postapokalipsa to Twój styl? W księgarniach sięgasz wyłącznie po książki postapokaliptyczne? Lubisz oglądać filmy postapo i grasz w gry pokroju Fallouta? Zaglądaj tu po nowości w świecie postapokalipsy.

zapraszam do księgarni – postapokalipsa

zapraszam do księgarni postapokalipsa

Najlepsze filmy postapo i książki postapokaliptyczne

opowiadanie post apo - ostatnie dwadziescia dni
apokalipsa zombie
recenzja filmu 9
pokoj swiatow

zapraszam do księgarni po książki postapokaliptyczne

zapraszam do księgarni po książki postapo

Postapokalipsa, czyli jakie filmy postapo i książki postapokaliptyczne musi znać każdy fan

Dla mnie postapokalipsa powstała dzięki braciom Arkadijowi i Borysowi Strugackim. Ich Piknik na skraju drogi jest bodaj pierwszą książką postapo, którą każdy fan postapo musi poznać. To dzięki braciom Strugackim postapokalipsa rozwinęła się do tego stopnia, w jakim znamy ją dzisiaj. Ja jako miłośnik książek postapo nie mogę również nie wspomnieć o trylogii Dmitrya Gluhovsky’ego. Chodzi oczywiście o książkę z nurtu jakim jest postapokalipsa pt. Metro. Jeśli ktoś jeszcze jej nie kojarzy, niech od razu nadrobi zaległości.

książka postapokalipsa, postapo fimy

Z innych książek, będących częścią nurtu, jakim jest postapokalipsa, gorąco polecam Drogę Cormaca McCarthy’ego. Na podstawie tej książki postapo nakręcono również film postapo. Jest świetny! Wielu fanów postapo uważa również Igrzyska śmierci jako serię będącą niejako postapokalipsą, choć dla mnie to raczej typowa powieść przygodowa, mimo wszystko również warto poznać tę serię. Nie ukrywam, że gros powieści postapo to gnioty, zwłaszcza dzisiaj, kiedy autorzy odcinają jedynie kupony od popularności gatunku. Ja nie jestem fanem tworzenia nowych historii o ograne już ramy, mam tu na myśli w szczególności tworzenie kolejnych historii ze S.T.A.L.K.E.R.ami w roli głównej. Mimo wszystko wielu fanów postapokalipsy czyta tego rodzaju książki.

Filmy postapokaliptyczne – postapo dla Ciebie

Jeśli chodzi o filmy postapokaliptyczne to oczywiście polecam wspomnianą wcześniej Drogę. Ale to nie wszystko. Warto poznać film postapo pt. Księga ocalenia z Denzelem Washigtonem w roli głównej. Naprawdę kawał świetnego filmu postapo.

Ja długo próbowałem unikać serii pt. Mad Max, jednak z czasem zrozumiałem, że to postapokalipsa z wątkami dieselpunku, czyli coś co idealnie pasuje do mojego gustu. Naprawdę gorąco polecam tę historię, zwłaszcza pierwsze dwie części. Ostatni film z tej serii jest już niestety bardziej kinem familijnym, aniżeli typową postapokalipsą.

Sprawdź, czym jest dieselpunk!

Ze starszych filmów postapo gorąco polecam Wodny świat z Kevinem Costnerem oraz kultowe 12 Małp. Ostatnia produkcja to również świetna postapokalipsa z wątkami podróży w czasie. Oczywiście jest też całe mnóstwo filmów postapo, które określiłbym mianem szmir. Mam tu na myśli chociażby Niepamięć z Tomem Cruisem, Interstellar będący dla mnie mierną kopią Incepcji jeśli chodzi o pomysł na konstrukcję fabuły czy World War Z. Będę próbował cyklicznie pisać recenzje filmów postapo, żeby opowiedzieć Ci o moich przemyśleniach.

Gry postapokaliptyczne

Czyli jakie gry powinien znać fan postapo? Oczywiście podstawą jest seria Fallout i jej wszystkie pochodne. Ja ostatnimi czasy bardzo często grywam w Shelter, grę na Androida i iOSa osadzoną w schronie. Ta gra będącą częścią nurtu postapo została wyprodukowana przez studio, które dawniej wypuściło Fallouta. Jest to interesująca produkcja, której nie będziecie musieli poświęcić zbyt wiele czasu. Z innych gier postapokaliptycznych gorąco polecam Wasteland i Metro 2033. Prawdę powiedziawszy sporo gier osadzonych w świecie postapo powstaje na fali popularności filmów osadzonych w klimatach postapokalipsy. Mimo wszystko dla mnie królową gier postapo jest Fallout i raczej to nie ulegnie zmianie.

Powieść postapo

Pracowałem swego czasu nad książką postapo. Mowa o Śnie o wolnym świecie. Zaniechałem jednak dalszego procesu. To była bardziej powieść dla młodzieży, niż postapokalipsa z prawdziwego zdarzenia. Być może kiedyś do niej wrócę, by ją poprawić. Śledź moją stronę, żeby być na bieżąco. To może być najlepsza książka postapokaliptyczna, jaką do tej pory czytałeś.

postapokalipsa

Postapokalipsa to nie koniec świata

A przynajmniej nie mojego. Oprócz postapo tworzę również bardziej realne opowieści, dotyczące świata, który mnie otacza. Czasem obrazy obserwowane za oknem sprawiają wrażenie postapokalipsy, ale przecież to właśnie życie pisze najbardziej pokręcone scenariusze.

Nawet najdziwniejsze postapo nie dorówna wyobraźni losu. Dlatego moje historie postapo i te bardziej realne najczęściej sięgają do moich własnych doświadczeń, bądź do popełnionego przed pisaniem researchu.

Scroll Up