Postapokalipsa – filmy i książki postapokaliptyczne

Postapokalipsa to Twój styl? W księgarniach sięgasz wyłącznie po książki postapokaliptyczne? Lubisz oglądać filmy postapo i grasz w gry pokroju Fallouta? Zaglądaj tu po nowości w świecie postapokalipsy.

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Najlepsze filmy i książki postapokaliptyczne

opowiadanie post apo - ostatnie dwadziescia dni
apokalipsa zombie
recenzja filmu 9
pokoj swiatow

zapraszam do księgarni

zapraszam do księgarni

Postapokalipsa, czyli jakie filmy i książki postapokaliptyczne musi znać każdy fan

Dla mnie postapokalipsa powstała dzięki braciom Arkadijowi i Borysowi Strugackim. Ich Piknik na skraju drogi jest bodaj pierwszą książką postapokaliptyczną, którą każdy fan postapo musi poznać. To dzięki braciom Strugackim postapokalipsa rozwinęła się do tego stopnia, w jakim znamy ją dzisiaj. Ja jako miłośnik książek postapokaliptycznych nie mogę również nie wspomnieć o trylogii Dmitrya Gluhovsky’ego. Chodzi oczywiście o książkę postapokaliptyczną pt. Metro. Jeśli ktoś jeszcze jej nie kojarzy, niech od razu nadrobi zaległości.

książka postapokalipsa

Z innych książek, będących częścią nurtu, jakim jest postapokalipsa, gorąco polecam Drogę Cormaca McCarthy’ego. Na podstawie tej książki postapokaliptycznej nakręcono również film w klimacie postapokalipsy. Jest świetny! Wielu fanów uważa również Igrzyska śmierci jako serię będącą niejako postapokalipsą, choć dla mnie to raczej typowa powieść przygodowa, mimo wszystko również warto poznać tę serię. Nie ukrywam, że gros powieści postapo to gnioty, zwłaszcza dzisiaj, kiedy autorzy odcinają jedynie kupony od popularności gatunku. Ja nie jestem fanem tworzenia nowych historii o ograne już ramy, mam tu na myśli w szczególności tworzenie kolejnych historii ze S.T.A.L.K.E.R.ami w roli głównej. Mimo wszystko wielu fanów postapokalipsy zaczytuje się tego rodzaju książkami.

Filmy postapokaliptyczne

Jeśli chodzi o filmy postapokaliptyczne to oczywiście polecam wspomnianą wcześniej Drogę. Ale to nie wszystko. Warto poznać film postapokaliptycznt pt. Księga ocalenia z Denzelem Washigtonem w roli głównej. Naprawdę kawał świetnego filmu postapokaliptycznego.

Ja długo broniłem się przed poznaniem serii pt. Mad Max, jednak z czasem okazało się, że to postapokalipsa z wątkami dieselpunku, czyli coś co idealnie wpasowuje się w moje gusta. Naprawdę gorąco polecam tę historię, zwłaszcza pierwsze dwie części. Ostatni film z tej serii jest już niestety bardziej kinem familijnym, aniżeli typową postapokalipsą.

Dowiedz się, czym jest dieselpunk!

Ze starszych filmów postapokaliptycznych gorąco polecam Wodny świat z Kevinem Costnerem oraz kultowe 12 Małp. Ostatnia produkcja to również świetna postapokalipsa z wątkami podróży w czasie. Oczywiście jest też całe mnóstwo filmów postapo, które określiłbym mianem szmir. Mam tu na myśli chociażby Niepamięć z Tomem Cruisem, Interstellar będący dla mnie mierną kopią Incepcji jeśli chodzi o pomysł na konstrukcję fabuły czy World War Z. Będę starał się cyklicznie pisać recenzje filmów postapo, żeby podzielić się z Tobą moimi przemyśleniami.

Gry postapokaliptyczne

Czyli jakie gry powinien znać fan postapokalipsy? Oczywiście podstawą jest seria Fallout i jej wszystkie pochodne. Ja ostatnimi czasy bardzo rozegrałem się w Shelter, grę na Androida i iOSa osadzoną w schronie. Ta gra będącą częścią postapokaliptycznego nurtu została wyprodukowana przez studio, które dawniej wypuściło Fallouta. Jest to interesująca produkcja, której nie będziecie musieli poświęcić zbyt wiele czasu. Z innych gier postapokaliptycznych gorąco polecam Wasteland i Metro 2033. Prawdę powiedziawszy sporo gier osadzonych w postapokaliptycznym świecie powstaje na fali popularności filmów osadzonych w klimatach postapokalipsy. Mimo wszystko dla mnie królową gier postapo jest Fallout i raczej to się nie zmieni.

Powieść postapo

Pracowałem swego czasu nad książką postapokaliptyczną. Mowa o Śnie o wolnym świecie. Zaniechałem jednak dalszego procesu. To była bardziej powieść dla młodzieży, niż postapokalipsa z prawdziwego zdarzenia. Być może kiedyś do niej wrócę, by ją poprawić. Śledź moją stronę, żeby być na bieżąco. To może być najlepsza książka postapokaliptyczna, jaką do tej pory czytałeś.

postapokalipsa

Scroll Up