Czytnik ebooków, czyli jak otworzyć plik epub, mobi i PDF? Darmowe programy do czytania książek i ebooków w systemie Android

Wiele osób uważa, że ebooki nigdy nie zastąpią drukowanej książki. Używają oni terminu prawdziwej książki, sugerując, że ebooki zapisywane w formatach epub i mobi to nie w pełni wartościowy produkt. Tym tekstem chciałbym obalić takie myślenie, zwłaszcza wśród tych, którzy przedkładają tradycyjną książkę nad ebooka. Niestety traktowanie ebooków wyłącznie jako dodatku do książki drukowanej sprawia, że ludzie oczekują od wydawców i autorów znacznie niższych cen właściwie za taką samą wartość czy to intelektualną czy rozrywkową. W tym wpisie dowiesz się jaki czytnik ebooków moim zdaniem warto kupić. Zawarłem tutaj informacje o tym czym jest plik epub, jakie czytniki ebooków otwierają rozszerzenie epub, czym jest plik mobi i czym się różni rozszerzenie epub od mobi. Opowiadam także o przewadze pliku epub nad PDFem.

Jaki czytnik ebooków wybrać?

W Polsce króluje czytnik Kindle. Jest to bezapelacyjny lider rynku, choć ja nie rozumiem dlaczego. Wydaje mi się, że obecnie Kindle dzieli i rządzi tylko dzięki swego rodzaju renomie, jest to niemal takie samo zjawisko jak w przypadku telefonów i komputerów sygnowanych jabłuszkiem.

Kindle odczytuje pliki mobi. Jest to rozszerzenie formatu PalmDOC HTML uzupełnione o własne znaczniki danych. Tutaj od razu podkreślę, że czytniki Kindle potrafią otwierać pliki z rozszerzeniem epub, jednak tego rodzaju ebooki muszą… udawać zdjęcia.

zapraszam do księgarni internetowej

zapraszam do księgarni internetowej

Firma Amazon, która wypuściła czytnik Kindle na rynek zapewne chciała zmusić czytelników ebooków do zakupu książek na ich platformie. To sprytne marketingowe posunięcie w wielu innych przypadkach skutkowałoby odejściem klientów, jednak pozorna renoma jaką zbudowano wokół czytników Kindle sprawiła, że ludzie płacą za urządzenie, które nastręcza problemów. Dlatego pamiętaj, jeśli czytasz darmowe ebooki w formacie epub, nie kupuj czytnika Kindle. Na Kindle epub zadziała, ale będziesz musiał kombinować, by odtworzyć ebooka zapisanego jako plik epub. Jak to zrobić? Żeby przeczytać ebooka zapisanego w formacie epub na czytniku Kindle, zmień na komputerze rozszerzenie ebooka z epub na png lub jpg. Wtedy czytnik Kindle odczyta format epub!

Tani czytnik ebooków – ranking

Zamiast wydawać kilkaset złotych na czytnik ebooków wspomnianej wyżej firmy, zainwestuj w zwykły, tani czytnik ebooków, który bez problemu odtworzy pliki epub i pdf. Czytnik epub to właściwie każdy dostępny na rynku.

Na rynku znajdziesz czytniki budżetowe, za które zapłacisz między 150 a 200 zł. Oferują one ekrany e-papierowe, tj. takie które nie emitują własnego światła, co znaczy, że czytać ebooka musisz przy lampce lub innym zewnętrznym źródle światła. Jest już coraz mniej czytników z ekranem LCD, które działały jak telefon czy tablet. Swego czasu promowano model Trekstor z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym, ale nie warto wydawać pieniędzy na coś, co nie ma papieru e-ink. Obecnie (kwiecień 2018) Trekstor w swojej ofercie ma także ekran e-ink.

Droższe czytniki ebooków mają już nawet wbudowaną lampkę – nie jest to to samo co emitowanie światła przez wyświetlacz. Dzięki takiemu podświetleniu będziesz w stanie czytać ebooka właściwie w każdym miejscu.

Jeśli jednak zależy Ci na zwykłym czytniku ebooków, warto wejść do pierwszego sklepu z elektroniką i zerknąć na ich ofertę, z całą pewnością znajdziesz tam czytniki ebooków marki Lark, Kruger&Matz czy Prestigio.

Czytnik ebooków – ile cali

Tak naprawdę już 6-calowy czy 7-calowy ekran w czytniku ebooków będzie wystarczający. Wszystko przez możliwość skalowalności czcionki w ebookach. Czcionkę w każdym z ebooków z rozszerzeniem epub można powiększać lub pomniejszać. Warto zwrócić uwagę, czy czytnik ebooków ma możliwość włożenia osobnej karty pamięci, bo wewnętrzna pamięć często jest mocno ograniczona i pozwala na trzymanie ledwie kilkunastu tytułów.

Co ciekawe, czytniki innych marek pozwalają na otwieranie plików MOBI, które niejako swoim patronatem objęła firma Amazon i ich czytnik Kindle.

W mojej księgarni znajdziesz darmowe ebooki!

Pamiętaj tylko, że otwieranie plików PDF na czytnikach ebooków nie jest najlepszym pomysłem. Pliki epub to grupy plików w formacie html, gdzie każdy element dostosowuje się do ustawień czytnika, PDF zaś jest skompresowany jako całość i nie pozwala na skalowalność – powiększanie lub pomniejszanie elementów – w zależności od rozdzielczości ekranu. Dlatego treść ebooków zapisanych w formacie epub i MOBI dostosowuje się do szerokości ekranu, zaś otwierając ebooka w formacie PDF możecie mieć problem z czytaniem. Ebook zapisany jako PDF może wymagać od Ciebie przesuwania ekranu nie tylko w dół, ale również na boki, co jest już bardzo niewygodne.

Program do czytania ebooków – jak otworzyć plik PDF na androidzie?

Ja używam dwóch. Pierwszy program do czytania ebooków, Supreader, służy mi jako czytnik ebooków android. Jest to moim zdaniem najlepszy pogram do czytania ebooków na androidzie.

supreader, program do czytania książek

Aplikacja do czytania PDF – jak otworzyć plik PDF na androidzie?

Zastanawiasz się, jak otworzyć plik PDF na androidzie? Użyj ezPDF, jest to aplikacja do czytania PDF. Jest tam interesująca opcja, która konwertuje treść ebooka na zwykły tekst. Jeśli ebook został zapisany jako dokument z tekstem, aplikacja ezPDF będzie w stanie odczytać go poprawnie i wyświetlić jako tekst, dzięki czemu czcionka takiego ebooka również może być skalowalna!

zapraszam do księgarni internetowej

zapraszam do księgarni internetowej

Niestety ten program do czytania książek w formacie PDF na androidzie jest w pewnej wersji płatny. Można jednak znaleźć również wersję lite, pozbawioną kilku opcji. Mimo wszystko warto skorzystać zwłaszcza z pierwszego programu do czytania ebooków na androidzie.

Pamiętaj jednak, że otwieranie ebooków czy to w formacie epub, MOBI czy PDF na androidzie to jak czytanie ebooków na komputerze. Wyświetlacz telefonu emituje własne, niebieskie światło, które negatywnie wpływa na sen. Dlatego czytanie ebooków na telefonie z systemem Android przed snem nie jest dobrym pomysłem.

Epub – jak otworzyć? Konwertowanie pliku MOBI i PDF do epub.

W sieci znajdziesz całą masę konwerterów plików PDF lub MOBI do epub. Wystarczy, że odwiedzisz stronę http://toepub.com/pl/ gdzie będziesz mógł przerobić plik PDF do epub lub PDF do MOBI. Znajdziesz tam również kilka innych konwerterów, jak przerobienie plików PDF do docx czy przerobienie jakiegokolwiek pliku do PDF’a.

Ja swoje opowiadania postaram się przesyłać do Ciebie w formatach PDF i epub. Wszystko dzięki programowi Sigil, który umożliwia stworzenie pliku epub za darmo! Jeśli zaś chciałbyś otwierać ebooki w formacie epub na komputerze z Windowsem, koniecznie zainstaluj program Calibre. To świetne narzędzie do gromadzenia, katalogowania i czytania ebooków na komputerze zapisanych w formatach epub i mobi. Ja dzięki niemu jestem w stanie sprawdzić, jak wygląda moje opowiadanie lub książka, zanim wyślę ją do Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

pięć × 1 =

Scroll Up