Black friday – co to jest czarny piątek, kiedy wypada i skąd się wziął?

Czarny piątek to kolejna absurdalna tradycja, która zawitała do naszego kraju zza oceanu. Absurdalna, bo powinna dotyczyć wyłącznie rynku w USA. Jest to pierwszy piątek po amerykańskim święcie dziękczynienia. Wtedy też ludzie ruszają na pierwsze przedświąteczne zakupy.

Black friday moimi oczyma

Od kilku lat z nutką pobłażania i zażenowania przyglądam się temu szaleństwu. Dzisiaj miałem zamiar wcześniej wstać, żeby zobaczyć na własne oczy sławetne Dantejskie sceny, które ponoć mają miejsce przy otwarciu pobliskiego supermarketu.

Niestety sklep otwarto wcześniej, ale same zakupy nie obyły się bez zauważenia kilku dziwnych zachowań. Miałem okazję zostać wypchnięty przez leciwego już pana z wózkiem stojąc przy półce sklepowej. Później w kolejce do kasy starsza pani biegiem minęła mnie, żeby zając pierwsze miejsce przy kasie, po czym wróciła między regały, żeby przynieść resztę towaru, który tam zostawiła.

Nie potrafię sobie wyobrazić, co miało miejsce rano, podczas otwarcia. Ale jeśli to wyłącznie namiastka, cieszę się, że nie ulegam temu szaleństwu. Zwłaszcza, że w Polsce rabaty tego dnia nie powalają tak, jak te, które oferuje się w Stanach Zjednoczonych. Tam podobno normą są siedemdziesięcio i osiemdziesięcio procentowe ulgi dla wszystkich. U nas połowa ceny to maksymalna obniżka, na jaką możemy liczyć. Sam kiedyś spotkałem się z tendencją zawyżania ceny przed czarnym piątkiem, żeby później sztucznie ją obniżyć.

Masz jakąś ciekawą historię związaną z czarnym piątkiem? Podziel się w komentarzach.